Już w 2021 roku w Trójmieście będzie 1 mln mkw. powierzchni biurowej

Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa w pierwszej połowie 2019 roku podpisano umowy najmu na łącznie 35 200 mkw. W porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku był to wynik o 36% lepszy.

Zasoby powierzchni biurowej w aglomeracji trójmiejskiej wzrosły rok do roku o ponad 6% i na koniec czerwca 2019 r. wyniosły 792 400 mkw. W ciągu ostatnich pięciu lat powiększyły się o ponad 70%. Jeżeli takie tempo wzrostu się utrzyma, to już w 2021 r. łączna ilość powierzchni biurowej w Trójmieście przekroczy 1 mln mkw.

W pierwszej połowie 2019 roku do użytku oddano trzy biurowce: Heweliusza 18 (10 000 mkw., Apollo Rida), Hiro (5000 mkw., Hossa) oraz Office Kokoszki B (2400 mkw., Przedsiębiorstwo Budowlane Kokoszki). Poziom pustostanów wzrósł o 0,7 p.p. w porównaniu z zeszłym kwartałem i osiągnął taką samą wartość jak na koniec ubiegłego roku: 6,1%.  

- W pierwszej połowie 2019 roku na rynku trójmiejskim odnotowano niewielki przyrost nowej powierzchni biurowej. Ze względu na ograniczoną podaż najemcy koncentrują się głównie na renegocjowaniu umów

najmu oraz ekspansji w aktualnych lokalizacjach. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy pierwsze znaczące rezerwacje powierzchni w nowo powstających obiektach biurowych w Gdyni, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu najemców tym miastem. Głównymi generatorami popytu pozostają niezmiennie firmy z sektora IT, BSS oraz TSL – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska.

W związku z niewielką podażą i wzrostem pustostanów absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosła 16 300 mkw., czyli o ponad 70% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wolumen transakcji w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł ponad 35 tys. mkw., co stanowi 36% wzrost r/r. Największy odsetek stanowiły renegocjacje (43%), a w dalszej kolejności nowe umowy najmu (38%) i ekspansje. Największą transakcją była renegocjacja umowy najmu (połączona z ekspansją) firmy Nordea w biurowcu Olivia Star w Gdańsku.

- Trójmiasto znajduje się w pierwszej trójce miast regionalnych pod względem powierzchni biurowej w budowie. Wskaźnik pustostanów jest na bardzo niskim poziomie, co sprawia, że najemcy czekają na nowo budowane projekty – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych inwestycjach klasy A utrzymują się na poziomie 13,00 – 17,00 EUR/mkw./mc, natomiast w starszych budynkach klasy A wynoszą 11,00 – 13,00 EUR/mkw./mc.

Już w 2021 roku w Trójmieście będzie 1 mln mkw. powierzchni biurowej

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział reprezentacji najemców biurowych firmy Newmark Polska obsługuje firmy na terenie całej Polski planujące pozyskanie nowej powierzchni biurowej lub renegocjacje obecnej umowy najmu, ekspansję bądź konsolidację powierzchni.

Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie wynajmu powierzchni biurowej.

Aktualności

14.04.2022

Luka podażowa staje się faktem przy rekordowym popycie na biura w Warszawie

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie” w pierwszym kwartale 2022 r. aktywność najemców na stołecznym rynku nieruchomości biurowych osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a współczynnik pustostanów rozpoczął trend spadkowy.