Najemcy na Śląsku migrują do Katowic

Według raportu „Occupier Economics” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wzrosły w ciągu roku o ponad 10% i na koniec pierwszej połowy 2019 r. wyniosły prawie 528 000 mkw. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu z ostatnich 5 lat przekroczył 10%.

Według ekspertów firmy Cresa Katowice są najbardziej dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem w regionie. Z tego względu wiele firm, których oddziały znajdują się w innych miastach na Śląsku, decyduje się na przeniesienie swoich biur do stolicy województwa. Dzięki temu mogą łatwiej pozyskać dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz zapewnić im dostęp do bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej. Deweloperzy rozpoczynają więc realizację kolejnych inwestycji, które w najbliższych dwóch latach dostarczą na rynek około 150 000 mkw. nowej powierzchni biurowej.

- Firmy lokujące się w Katowicach mają obecnie możliwość wyboru biura w centralnych lokalizacjach, w biurowcach o wyższym standardzie wykończenia powierzchni, co jest kluczowe szczególnie dla branży IT. W tym momencie rozwoju rynku biurowego w Katowicach mogą również często wynegocjować lepsze warunki komercyjne niż w mniejszych miejscowościach – mówi Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.

W pierwszej połowie roku do użytku oddano dwa budynki biurowe: Bracka 28 (2320 mkw.) oraz Bracka 28A (6070 mkw.), oba wybudowane zostały przez firmę Opal. W tym czasie podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 29 804 mkw. Jest to wynik o prawie 25% lepszy niż w roku poprzednim. Największy odsetek stanowiły umowy nowe (46%) oraz renegocjacje (43%).

Największe umowy najmu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku na katowickim rynku biurowym to: renegocjacja 7 300 mkw. w Nowym Katowickim Centrum Biznesu przez Unilever, wynajęcie 6 400 mkw. w Face2Face Business Campus przez Perform Group i renegocjacja 5 700 mkw. w Atrium przez Capgemini.

Absorpcja w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła blisko 15 000 mkw. w porównaniu z zaledwie 76 mkw. w pierwszym kwartale. Ponadto łączna wartość absorpcji w pierwszym półroczu była o 20% niższa niż w analogicznym okresie roku 2018.

- Wskaźnik pustostanów w pierwszym półroczu wyniósł 7,4%, czyli był aż o 3,4 p.p. niższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, i aktualnie znajduje się w silnym trendzie spadkowym (na początku 2016 roku wynosił 17,4%) – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Czynsze dla katowickich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,50- 14,50 EUR/mkw./mc., natomiast cena w budynkach niższej klasy wynosi 9-12 EUR/mkw./mc.

Najemcy na Śląsku migrują do Katowic

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział reprezentacji najemców biurowych firmy Newmark Polska obsługuje firmy na terenie całej Polski planujące pozyskanie nowej powierzchni biurowej lub renegocjacje obecnej umowy najmu, ekspansję bądź konsolidację powierzchni.

Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie wynajmu powierzchni biurowej.

Aktualności

14.04.2022

Luka podażowa staje się faktem przy rekordowym popycie na biura w Warszawie

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie” w pierwszym kwartale 2022 r. aktywność najemców na stołecznym rynku nieruchomości biurowych osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a współczynnik pustostanów rozpoczął trend spadkowy.